Kriza slabo pogađa proizvođače gaziranih pića

Bez autora
Jul 26 2022

Proizvođači upakovane hrane i gaziranih pića neznatno osećaju porast inflacije jer je potražnja među potrošačima i dalje velika, budući da oni sada zbog manjih budžeta prednost daju ishrani kod kuće, a ne u restoranima.

Ovo je slučaj posebno u Americi, pa je kompanija „Pepsiko” nedavno prognozirala veće prihode za ovu godinu pošto su potrošači, i pored krize, češće kupovali gazirana pića i grickalice. Vrednost akcija te kompanije, kako je saopšteno, porasla je za oko jedan odsto.

Međutim, počinju da se pojavljuju znaci da je dostignuta gornja granica povećanja cena jer neke prodavnice prehrambenih proizvoda sada odbijaju nove cenovnike koje dostavljaju prehrambene kompanije, piše specijalizovani evropski portal „Smagazins”, koji obrađuje teme o snabdevanju i radu prehrambenih kompanija i trgovinskih lanaca.

Portal podseća da su ranije ove godine brendovi „Pepsikovih” grickalica nakratko nestali s polica kanadske bakalnice „Loblav” nakon što su se te dve kompanije sukobile povodom povećanja cena.

Podsetimo, nedavno se slično dogodilo i u Velikoj Britaniji, kada se najveći trgovac „Tesko” usprotivio odluci „Hajnca” da još jednom podigne cene proizvoda, pa su s rafova privremeno povučeni neki od najtraženijih proizvoda, poput popularnog kečapa i konzerviranog pasulja.

Međutim, navodi se da je to malo uticalo na ukupan neto prihod „Pepsika”, koji je porastao za 5,2 odsto na 20,2 milijarde evra u drugom kvartalu završenom 11. juna, nadmašivši procene analitičara koji su očekivali 19,5 milijardi evra. I pored rastućih troškova, posebno transporta, ovaj gigant u sektoru pića takođe je zadržao svoju prognozu rasta zarade tokom cele godine od osam odsto.

S druge strane, na samom početku pandemije američki prehrambeni div „Koka-kola” saopštio je da mu je prodaja pala i da će imati slabije rezultate u drugom tromesečju 2020, najviše zbog sektora maloprodaje.

Već u julu prošle godine ta kompanija zabeležila je veliki rast prihoda i dobiti, zahvaljujući oporavku potražnje i paralelnom ublažavanju mera za suzbijanje pandemije, kao i vakcinaciji građana.

Kako je preneo „Instor”, u Severnoj Americi, njenom najvećem tržištu, prihodi u drugom tromesečju 2021. porasli su za 28 odsto, na šta je najveći uticaj imalo otvaranje bioskopa, restorana i stadiona.

Ponovno otvaranje privrede u Evropi, Aziji i Latinskoj Americi takođe je poduprlo skok ukupnog prihoda kompanije u istom periodu za 41,1 odsto, na 10,1 milijardi dolara.

Kako štede Britanci

Oko 51 odsto kupaca u Britaniji planira da smanji kupovine kako bi se izborili s krizom, pokazala je nova studija „Grant Tornton” i „Ritejl ekonomiks”.

Za većinu potrošača smanjenje potrošnje na hranu podrazumevaće prelazak na jeftinije proizvode privatne robne marke (52 odsto) i češće korišćenje kartica lojalnosti i vaučera (40 odsto). Potrošači takođe kažu da će smanjiti izdvajanje novca za odeću i obuću – oko 47 procenata domaćinstava planira da smanji kupovinu garderobe, uključujući 58 procenata mladih od 18 do 24 godine. Oko trećine njih će umanjiti i troškove za odmor.

Sve u svemu, devet od deset potrošača u Ujedinjenom Kraljevstvu planira da smanji potrošnju kako bi srezali rastuće troškove, bilo tako što će ređe kupovati ili se potpuno lišiti kupovine određenih proizvoda. Stručnjaci napominju da će, ako se uzme u obzir opreznost potrošača, najviše biti pogođeni trgovci na malo i brendovi koji ne budu uspeli da zadovolje potrebe svojih kupaca.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik